Eslöv - Höör Släkt- och Folklivsforskare - Eslöv - Höör Genealogical and Folk-life Society
Eslöv - Höör Släkt- och Folklivsforskare

Åter till registret

Sångaren och skådespelaren
Harry Perssons anor

överst Generation I

1. Harry Persson, f. 4/8 1906 i Malmö S:t Pauli, d. 28/11 1961 i Malmö S:t Pauli

överstGeneration II

2. August Persson, f. 3/4 1882 i Mölleberga, d. 13/4 1949 i Malmö Möllevången
3. Hilma Andersson, f. 13/1 1883 i Lund, d. 1/6 1962 i Malmö S:t Pauli

överstGeneration III

4. Per Persson, f. 14/4 1849 i Bara, d. 24/3 1926 i Mölleberga
5. Bengta Nordström, f. 28/6 1853 i Bara, d. 8/4 1934 i Mölleberga

6. Nils Andersson, f. 14/11 1854 i Odarslöv
7. Anna Hansdotter, f. 8/7 1844 i Sireköpinge

överstGeneration IV

8. Per Jacobsson, f. 12/7 1807 i Bara
9. Elna Jönsdotter, f. 16/9 1819 i Bara

10. Nils Petter Nordström, f. 21/2 1820 i Västra Skrävlinge
11. Karna Persdotter, f. 25/2 1819 i Bara

12. Anders Hansson, f. 15/6 1809 i Harlösa
13. Elna Andersdotter, f. 12/10 1823 i Gårdstånga

14. Hans Andersson, f. 15/2 1812 i Sireköpinge
15. Sissa Jönsdotter, f. 24/4 1809 i Asmundtorp

överstGeneration V

16. Jacob Andersson, f. 10/7 1771 i Hyby
17. Bereta Larsdotter, f. 28/10 1775 i Hyby

18. Jöns Nilsson, f. 15/2 1782 i Bara
19. Karna Andersdotter, f. 29/9 1791 i Bara

20. Andreas Nordström, f. 2/6 1796 i Stehag
21. Boel Andersdotter, f. 1796 i Malmö S:t Petri

22. Per Johansson, f. 22/7 1781 i Bara
23. Bengta Jöransdotter, f. 7/6 1786 i Bara

24. Hans Truedsson, f. 27/3 1776 i Harlösa
25. Karna Andersdotter, f. 26/3 1786 i Harlösa

26. Anders Jönsson, f. 26/10 1788 i Gårdstånga
27. Kjerstina Månsdotter Grönvall, f. 6/5 1791 i Holmby

28. Anders Hansson, f. 1773 i Halmstad (M)
29. Karna Persdotter, f. 7/12 1778 i Halmstad (M)

30. Jöns Persson, f. 21/8 1775 i Sireköpinge
31. Karna Persdotter, f. 16/10 1777 i Sireköpinge

överstGeneration VI

32. Anders Olsson, f. 1704 i Hyby
33. Anna Larsdotter, f. i Hyby

34. Lars Månsson, f. i Hyby
35. Elna Johansdotter, f. i Hyby

41. Anna Christina Bergström, f. 1774 i Gråmanstorp

42. Anders Pehrsson, f. 1755 i Bara
43. Anna Persdotter, f. 1764 i Börringe

44. Johan Pehrsson, f. 1751
45. Karna Jacobsdotter, f. 1760

46. Jöran Andersson, f. i Bara
47. Anna Jönsdotter, f. i Bara

48. Trued Nilsson, f. 20/3 1746 i Harlösa
49. Kierstina Tufvesdotter, f. 5/5 1746 i Harlösa

50. Anders Olsson, f. 1755 i Harlösa
51. Elna Nilsdotter, f. 28/5 1758 i Harlösa

52. Jöns Mårtensson, f. 1749 i Gårdstånga
53. Elna Hansdotter, f. 28/6 1763 i Gårdstånga

54. Magnus Grönvall, f. 3/5 1761 i Börringe
55. Anna Hansdotter, f. 2/3 1763 i Gårdstånga

56. Hans Andersson, f. 26/11 1728 i Halmstad (M)
57. Bengta Andersdotter, f. 1729 i Halmstad (M)

58. Per Svensson, f. 1739 i Billeberga
59. Pernilla Jacobsdotter, f. 8/5 1746 i Halmstad (M)

60. Per Jeppsson, f. 1734 i Sireköpinge
61. Boel Rasmusdotter, f. 1743 i Halmstad (M)

62. Per Heljasson, f. 5/7 1750 i Sireköpinge
63. Boel Nilsdotter, f. 27/2 1752 i Tirup

överstGeneration VII

64. Ola Andersson, d. 1740 i Hyby
65. Bengta Larsdotter, d. 1761 i Hyby

82. Nils Bergström, d. 1793 Gråmanstorp
83. Christina Margareta Eek, f. 1752 i Gråmanstorp

84. Per Andersson, d. 1778 i Bara
85. Boel Larsdotter, f. 1709 i Skabersjö

86. Per Persson, f. 1728 i Hyby
87. Inger Jonsdotter

96. Nils Truedsson, f. 1700, levde i Harlösa
97. Sissa Persdotter, f. 1709, levde i Harlösa

98. Tufve Hansson, f. 1710, levde i Harlösa
99. Elna Fredriksdotter, f. 1714 i Revinge, d. c:a 1800 i Harlösa

100. Ola Andersson, f. 1707 i Harlösa
101. Karna Johnsdotter, f. 1722 i Harlösa

102. Nils Nilsson, f. 6/1 1730 i Harlösa
103. Ingar Olasdotter, f. 21/11 1726 i Harlösa

104. Mårten Olsson, levde i Gårdstånga
105. Karna Svensdotter, levde i Gårdstånga

106. Hans Persson, f. 1722 i Gårdstånga
107. Kirstina Månsdotter, f. 1723, levde i Gårdstånga

112. Anders Persson, f. 1688, levde i Halmstad (M)
113. Boel Nilsdotter, levde i Halmstad (M)

114. Anders Persson, f. 1692 i Halmstad (M)
115. Ingeborg Lavasdotter, f. 6/10 1688 i Tirup

118. Jacob Torstensson, f. 13/1 1713 i Halmstad (M)
119. Margaretha Wesselsdotter, f. 1718 i Halmstad (M)

120. Jeppa Persson, f. 30/11 1705 i Sireköpinge
121. Sissa Knutsdotter, f. 6/11 1707 i Sireköpinge

122. Rasmus Nilsson, f. i Halmstad (M)
123. Karna Jönsdotter, levde i Halmstad (M)

124. Helje Eriksson, f. 1690 i Sireköpinge
125. Troen Christoffersdotter, f. 1721 i Sireköpinge

överstGeneration VIII

166. Niklas Jurgen Eek, f. 1684 i Estland
167. Annicka Qwiding

170. Lars Pålsson Råberg, levde i Skabersjö
171. Anna Andersdotter, levde i Skabersjö

172. Per Bertilsson, f. 1691 i Svedala
173. Marna Persdotter, f. 1698 i Hyby

198. Fredrik Johansson Skarp, f. 1672 i Revinge, d. 1742 i Silvåkra
199. Kerstin Matsdotter, f. c:a 1677, d. 1757 i Silvåkra

238. Wessel Jönsson, f. 1664 i Västra Strö
239. Anna Persdotter, f. 1677 i Saxtorp

240. Pehr Jepsson, f. 1661, levde i Sireköpinge
241. Christence Jönsdotter Wankif, f. 1658 i Asarum

242. Knut Mårtensson, f. 1669 i Sireköpinge
243. Kristene Nilsdotter, f. 1678 i Sireköpinge

250. Christoffer Mårtensson, f. 1692 i Sireköpinge
251. Bereta Olasdotter, f. 1688 i Halmstad (M)

överstGeneration IX

482. Jöns Nilsson Wankiff, f. i Vankiva, Kyrkoherde i Asarum
483. Sophia Hüphauff, f. 1635 i Lund

överstGeneration X

964. Niels Olsen, f. 1600 i Halland, Kyrkoherde i Vankiva
965. Anna Pedersdotter Horn, f. 1610 i Norra Åkarp

966. Johan Melchior Hüphauff, f. ca 1600 i Österrike
967. Ursula Sophie de Dinstedt, f. ca 1610

Curth Svensson

Även publicerad i Trehäradsbladet 2 2011

 


överst

Åter till registret

Åter till första sidan